A mediáció definíciója

A mediáció definíciója

A mediáció egy olyan bíróságon kívüli, békés konfliktuskezelési, vitarendezési eljárás, amely a konfliktushelyzetben lévő felek kommunikációját segíti mediációs ülések alkalmával. A ’mediáció’
szavunk a latin ’mediare’ szóból ered, amely jelentése: egyeztetni, közbenjárni, középen állni, közvetíteni, tehát a mediátor pártatlan villámhárítóként működik közre a felek között, segítve ezzel a hatékony kommunikációt.

A mediátor nem tanácsadó, és nem terapeuta, nem bíráskodik, nem ítélkezik, és nem dönt egyik fél javára sem. ’Csak’ a hatékony kommunikációt segíti kérdésekkel, amíg a résztvevők meg nem értik egymás álláspontját és el nem jutnak egy olyan megállapodásig, amely mindegyikük számára elfogadható.

Mivel a mediáció Magyarországon még nem általánosan ismert tevékenység, sokan csak a válási mediációt értik alatta, amit a bíróságokon békíttetésnek is neveznek, ám a mediáció bármilyen élethelyzetben, életünk bármely területén segíthet a konfliktushelyzetek megoldásában.Segít a résztvevőknek másképpen látni egymás viselkedését és a sajátjukat is, a háttérben húzódó szükségleteket és érdekeket, így elősegíti, hogy a felek közötti kommunikáció megváltozzon.

A mediáció célja élethelyzettől függően a kapcsolat javítása (pl. párkapcsolati, családi viták, munkahelyi konfliktusok, stb.) vagy a kapcsolat korrekt lezárása (pl. válás, cégszétválás, cégek egymás közötti vitái, stb. )

A mediátor végig semleges, pártatlan, és titoktartás kötelezi.